Kto prvý prišiel na to, že kôra stromu ma veľa využití sa už asi nedozvieme. Čo sa však zistilo je, že vďaka svojim vlastnostiam bol korok využívaný ľuďmi už pred 3000 rokmi pred Kristom.
Čína, Egypt, Babylon, Perzia.
Grécko a Rímska ríša.
Dedinčania ho využívali na stavbu domov, kvôli izolačným vlastnostiam, ako podlaha bol korok mäkký, teplý a odolný voči škodcom. Tak ako dnes nosili sa korkové sandále a uzatvárali sa ním nádoby. Využitie mal aj v rybárstve, slúžil ako plavák na siete a aj ako skromné plavidlo.
4. storočie pred Kristom, grécky filozof Theophrastus vo svojich botanických zápiskoch spomína nadšene schopnosť stromu obnoviť svoju kôru po odstránení.
Ďalším nadšencom bol známy rímsky prírodovedec Gaius Plinius Secundus, ktorý vo svojich zápiskoch spomínal korkové duby a ich status v Grécku. V Grécku boli stromy zasvätené bohu Olympu Jupiterovi, boli symbolom slobody a cti, aj preto listy a konáre slúžili na korunovanie víťazných športovcov. Mohli ich rúbať iba kňazi.
Jeden z mnohých dôkazov, že víno a korok majú dlhodobý vzťah je nájdená amfora z 1. storočia. Našla sa v meste Ephesus (Efez), uzatvorená korkovou zátkou, stále obsahovala víno.
Množstvo korkom zapečatených amfor sa našlo aj v Pompejách. Rím bol ambasádorom korku na svojom území, až do svojho pádu.
Prišla čierna doba korková, ktorá sa začala vpádom moslimov na Pyrenejský polostrov. Narušenie obchodných vzťahov so zvyškom Európy znamenal pre korok útlm.
V budúcnosť korku najviac verilo Portugalsko, už od 11. storočia sa snažili si dubové lesy chrániť, vyšlo niekoľko zákonov. Ten najvýznamnejší v roku 1209.
Moslimská nadvláda skončila v roku 1492, symbolicky v tom istom roku sa Krištof Kolumbus vydal hľadať nový svet.
Zlatá éra korková sa mohla začať. Duby, tak ako aj korok sa využívali hlavne na stavbu lodí.
V Anglicku sa v tom období podarilo zdokonaliť sklenené fľaše a budovali sa manufaktúry. Rokmi overeným uzáverom bol korok, takže voľba bola jasná a záujem bol veľký.
V období, keď bolo bezpečnejšie piť víno a pivo viac než vodu, korkový uzáver sa stal hlavným výrobným artiklom, a tak tomu je až dodnes.
To už sa systematicky začali vysádzať lesy v Katalánsku a Portugalsku, neskôr sa pridalo aj Francúzsko, Taliansko a Tunisko.
1890. Keď už sa zdalo, že už to lepšie pre korok nemôže byť, dalo sa pár chytrých hláv z Nemecka dohromady a prišli na to ako spracovávať aj 'odpad' po výrobe korku lepením. Na to nadviazal John Smith a posunul to o level vyššie, použitím tepla a tlaku nepotreboval lepiacu látku. Tak nám vznikol korok aglomerovaný.
19. storočie nám prinieslo radu inovácií, v Británii bol patentovaný prvý stroj na výrobu zátok, ako aj stroje na kalibráciu. V posledných rokoch sa vo Francúzsku (Reims) začali vyrábať prvé dvojkusové lepené zátky.
20. storočie korkový priemysel rástol na rôznych frontoch, investíciou do inovácií a vývoja sa na trh uviedli rôzne nové produkty. Korok si miesto našiel v automobilovom priemysle, v armáde aj NASA, i v domácnostiach.
Do 90tych rokov sa výroba korku pre víno zameriavala hlavne na kvantitu o výskum a choroby korku sa nik nezaujímal, keďže podiel na trhu bol 98%.
Náhla zmena prišla alternatívnymi uzávermi, aj keď to nebol taký boom ako sa očakávalo u verejnosti, podiel na trhu klesol na dnešných 70%. Čo tiež nie je nič dramatické, keď berieme do úvahy, že objemovo si výrazne polepšili, dnes sa vyrába 20 biliónov kusov ročne.
21. storočie, korok má stále navrch.
100% prírodný, 100% recyklovateľný, záporná uhlíková stopa, má všetky atribúty k tomu, aby bol úspešný, ale čo ak ani to nestačí?
Dub korkový však čelí novodobým problémom z existenciou. Vyššie teploty, menej dažďa, škodlivé UV majú za následok, že kôra nerastie tak rýchlo, je tenšia a kvalita klesá.
Čo bude ďalej?
|